گلایه خانم بازیگر از دخالت سرمایه گذاران در تئاتر

به گزارش افکارنیوز،

نگار عابدی بازیگر نمایش «اکلیل» درخصوص اجرای این نمایش، گفت: در مجموع نمایش «اکلیل» بسیار موردپسند من بود، زیرا این نمایش یک ایده کلی از مهتاب شکریان و مهدی کوشکی بود که من را نیز در جریان کار قرار دادند.

وی با بیان اینکه مهدی کوشکی با زحمات فراوان در طول تمرین‌ها این متن پرهیجان و در عین حال روزمره، مینیمال و مدرن را می‌نوشت،افزود: به همین دلیل دیالوگ‌های آن بسیار تازگی دارد، ضمن اینکه من به کار‌هایی که به این شکل و در روند تمرین شکل می‌گیرد را به شدت می‌پسندم,زیرا خیلی به مدرنتیه، خلاقیت و تازه بودن نزدیک می‌شود و همیشه شکلی بدیع و تازه به خود می‌گیرد، در حالی که برای آن تمرین شده است. این دلایل سبب شد تا نمایش «اکلیل» را بپذیرم و البته همکاری من با مهتاب شکریان و ایده‌های ناب او نیز از دلایل دیگر من بود.

عابدی با اشاره به اینکه نمایش «اکلیل» سراسر هیجان است، بیان کرد: به نظر من نمایش «اکلیل» سراسر پویایی و هیجان و لحظه لحظه آن برای من لذت بخش است، زیرا کاراکتری که در آن ایفای نقش می‌کنم شخصیت زنی را نشان می‌دهد که بسیار خاص و حالت ذهنی خاصی نیز دارد و شاید یک زن معمولی یک چنین تصمیماتی را در زندگی روزمره خود نگرفته و این روابط را با همسر خود ندارد.

وی در خصوص مشکلات تئاتر و تلویزیون گفت: بیشترین فعالیت من در عرصه تئاتر بوده، ولی در تلویزیون فعالیت‌های محدودی داشتم که البته پروژ‌ه های موفقی بودند، ولی با این وجود هم تئاتر و هم تلویزیون را در معرض آسیب می‌بینم. در کل هنر‌های دراماتیک ما در کشور در معرض آسیب است. به این دلیل که آنتن‌های بیگانه، پروژه‌هایی را در سطحی‌ترین شکل ممکن می سازند، ولی با پرداختن به ظواهر و رنگ و لعاب‌ها مخاطب عام را جذب می‌کند. در صورتی که این پروژ‌ها عمق ندارد و همه دارای سناریو‌های یکسان هستند. در حالی که ما در کشور خود نویسندگان و درام نویسان و عوامل حرفه ای، کاربلد و قوی بسیار داریم که باید از آن‌ها بیشتر حمایت شود.

 بازیگر نمایش «اکلیل» ادامه داد:اگر این افراد قوی و حرفه‌ای که دانش لازم را دارند، جمع شوند قطعا سریال‌های درخشانی خواهیم داشت چنانچه در گذشته سریال‌های موفق و درخشانی داشتیم. متاسفانه پروژه‌ها عجله‌ای و در سطحی‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود در حالی که ایده‌ها و فکر‌ها بسیار خوب است و برخلاف آنتن‌های بیگانه بسیار متنوع‌تر و به روز‌تر کار می‌کنند، ولی به دلیل اینکه حمایت مالی نمی‌شوند سبب کاهش مخاطب می شود.

عابدی با اشاره به اینکه مخاطب تلویزیون نسبت به تئاتر بیشتر است، افزود: تئاتر یک هنر خاص و ویژه است. متاسفانه هنوز تعداد زیادی از مردم هستند که می‌پرسند این ساختمان تئاتر شهر چیست و در آن چه کار می‌کنند؟ و از تئاتر و نحوه اجرای آن مطلع نیستند. تئاتر در معرض ضربه شدیدتری است و در سال‌های اخیر پای سرمایه گذاران و تهیه کنندگانی به تئاتر‌های خصوصی باز شده که هیچگونه علاقه و ذوق هنری ندارند و فقط می‌خواهند سرمایه خود را چندین برابر کنند و بروند. این انگیزه در آن‌ها سبب می‌شود که در حیطه‌های مختلف تولید یک تئاتر از جمله انتخاب بازیگر، انتخاب متن نمایش و در همه مراحل تئاتر و… هر آنچه به بازگشت سود و سرمایه آن‌ها کمک بیشتر کند، دخالت مستقیم می‌کنند. همین موضوع سبب کاهش کیفیت تئاتر می‌شود در نتیجه به هنر اصیل و ناب تئاتر توجهی نمی‌شود. در حال حاضر هنرمندانی در تئاتر فعالیت می‌کنند که در سیستم تعریف شده فعلی به نظر می‌رسد که سبب فروش بیشتر یک پروژه تئاتری می‌شوند.

وی افزود: من نمی‌گویم که این تئاتر‌های خصوصی نباشند، ولی نباید تئاتر اصیل را فراموش کرد. تئاتر و تلویزیون هر دو در معرض آسیب هستند و البته سینما هم داستان‌های خود را دارد، ولی از طرفی سینما به دلیل اندیشه محوری و ایده‌ها و بیان حس واقعی هم جنس‌ تئاتر است.

عابدی در خصوص کار‌های آتی خود گفت: یک پروژه هنری و بی کلام دارم که بسیار خاص و زنانه است. این کار توسط زهره بهروزی نیا کارگردانی می‌شود و حدود ۵ ماهی است که در حال تمرین آن هستیم و در تیر و مرداد ماه در تماشاخانه سپند اجرا خواهد شد.